Tarihte bir ilk… Robot polis köpeği çatışmada vuruldu!

Massachusetts eyalet polisi, bir evde barikat kuran bir kişinin karıştığı trajedinin önlenmesine yardımcı olduğu için robotik köpeğe bir teşekkür borçlu olduklarını belirtti.

Roscoe adlı robot köpek Massachusetts Eyalet Polisi Bomba İmha Ekibinin bir parçasıydı ve 6 Mart’ta Barnstable’daki bir evde polise ateş açılması üzerine görevlendirildi.

Polis, robotik köpekle birlikte şüpheliyi bulmak için eve genellikle bomba imha için kullanılan iki robot daha gönderdi.

Eyalet polisleri tarafından uzaktan kontrol edilen robot köpek, bodrumda birini bulmadan önce iki ana katı kontrol etti.

ROBOT KÖPEĞE ÜÇ EL ATEŞ EDİLDİ

Tüfekli bu kişi robot köpeği iki kez devirdi ve ardından üç el ateş ederek iletişimini devre dışı bıraktı.

Şahıs daha sonra diğer robotlardan birine ve bir açık yüzme havuzuna ateş etti ve polis göz yaşartıcı gaz kullanarak bu kişileri tutukladı.

Eyalet polisinden yapılan açıklamada, “Bu olay, silahlı şüphelileri içeren taktik görevlerde kapıları açabilen ve merdivenleri çıkabilen mobil platformların faydalarına çarpıcı bir örnek teşkil etti.

“Kritik öneme sahip oda temizliği ve durumsal farkındalık yetenekleri sağlamanın yanı sıra, Roscoe’nun şüpheli konuta yerleştirilmesi, müdahalenin o aşamasında insan operatörlere olan ihtiyacı önledi ve bir polis memurunun ateş alışverişine dahil olmasını engellemiş olabilir.” denildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x